Ostuhulluseta jõulud (ehk ideid teistmoodi jõulukingitusteks)

Kas jõulud peavad olema meeletu tarbimise ja laristamise aeg? Või oled sinagi seda meelt, et kui üldse kingitusi teha, siis võiks need olla personaalsed ja praktilised ning tekitama toredaid elamusi ja ilusaid mälestusi? Kui nõustud viimasega, siis oleme ühel meelel. Seetõttu otsisingi veebiavarustest kokku ideid põnevateks jõulukingitusteks, mis ei nõua meeletut tunglemist kaubanduskeskustes, tühise nänni kokkuostmist või kohati ka suuri kulutusi.

Hetked looduses

Kasuta ära võimalust, et välismaale reisile sõitmine on praegu üsna keeruline. Kas sa ise üldse mäletad, millal viimati Eestimaa rabades ja metsades ringi kõndisid ja siinset metsikult kaunist loodust nautisid? Ka talvisel loodusel on oma võlud ja uued avastamist väärivad küljed. Kui tead, et kingituse saajale meeldib värskes õhus ringi liikuda, siis korraldagi talle üks mõnus talvine retk.

Foto: Andres Raudjalg

Häid ideid asukohavalikuks saad näiteks RMK ja Terviseradade kodulehtedelt. Kui tunned, et vajad korraldamisel professionaalset tuge või hoopis abivahendeid (nt kelgud, räätsad jms), siis väga põnevaid seiklusi pakuvad näiteks Puhka Looduses ja Metaloodus. Kui aga soovid kinkida lihtsalt linnakärast eemalesaamist, siis tasub hotelli asemel uurida hoopis seda, kas mõni sinu sõpradest pakub võimalust oma maakodus puhata.

Head mõtted

Mis oleks päeva alustuseks või keerulistel hetkedel veel parem, kui mõni inspireeriv ja toetav mõttetera! Mõtetega loome oma meeleolu, algava päeva ja kogu elu. 

Kui tunned, et kingisaaja hindaks motiveerivad tsitaate ja ergutavaid mõtteid, siis miks mitte valmistada talle üks „Heade mõtete purk“, mille saad täita paberikestele kirjutatud inspireerivate tsitaatide, aforismide, vanasõnade või hoopis oma tarkuseteradega. Kui aga fantaasiat või aega väga palju ei jagu, sobib kingituseks 2021. aasta Inspiratsioonikalender, kuhu on igaks päevaks kirja pandud positiivse loova energia ja armastusega täidetud mõttekillud.

Mälestused  

Kiire digitaliseerumise tagajärjel on nähtavasti meil kõigil nii arvutis kui telefonis sadu või tuhandeid fotosid erinevatest sündmustest, reisidest ja hetkedest lähedastega. Kui aga hakata mõtlema selle peale, millal või kuidas need galeriid korrastatud või koguni pildialbumisse võiks saada, jääbki see enamasti vaid mõtteks. Heal juhul on pildid ka pilveruumi üles laetud, kuid halvemal juhul võivad need igavesti koos neid talletava seadmega ajalukku kaduda.

Foto: Valhet

Kui tead, et kingisaaja hindaks fotodele kogunenud mälestusi ja tunneks rõõmu toredast pildialbumist, siis Valhet on fotoraamatute ja -albumite taseme viinud sammukese edasi. Nimelt on nad abiks ka digitaalse pildigalerii korrastamisega ja kiire elustiiliga inimestele on see puhas luksus. Kogenud fotograafi pilguga tegija oskab Sinu pildikogudest välja valida parimad palad ja soovi korral saad lisaks korrastatud digitaalsele galeriile juurde tellida ka fotoraamatu või vintage albumi.

Maitseelamused

Kas kingisaaja hindab mõnusaid maitseid või kokkamist? Toidumaailm on suur ja lai ning pakub väga palju põnevaid kingiideid. Üks minu lemmikutest, mis näeb kaunis välja ja mida on nii endal lihtne valmistada kui kingisaajal küpsetada, on küpsisesegu purgis. Veel võid maiasmokkadele ise valmistada vürtsiseid karamellimandleid, suussulavat šokolaadi-pähklikreemi või hoopis imelihtsaid, kuid maitsvaid rammusaid jõulutrühvleid. Külmade ilmade ajal võib mõnikord soojenduseks või toidu sisse kasutamiseks ära kuluda ka väike jõulunaps. Kui oled ise hea kokk ja naudid toidu tegemist, siis võib kingituseks olla ju sinu enda korraldatud mitmekäiguline õhtusöök. Kui aga tead, et kingisaaja naudiks näiteks sushi-, tooršokolaadi-, köögiviljatoitude või mõne rahvusköögi koolitust, siis kulub talle kindlasti ära Triinu Toidumaailma kinkekaart.

Isetehtud koduspaa tooted

Kui tead, et kingisaajale meeldib ennast erinevate kehahooldustoodetega hellitada ja ta armastab naturaalseid tooteid, siis võid need talle ju ise valmistada. Internetiavarustes on nii eesti kui inglise keeles palju-palju erinevaid õpetusi, kuidas ise lihtsalt looduslikke ja keemiavabasid kingitusi teha. Saadaval on kuhjaga häid ideid, kuidas valmistada näiteks mõnusaid kehakreeme ja -koorijaid, kauneid ja erilisi seepe või erinevate lõhnade ja maitsetega huulepalsameid.

Midagi kirjandushuvilisele

Tõsisel raamatusõbral on tavaliselt rohkem kui ühe raamatu lugemine pooleli. Ennast teades läheb siis järjehoidjana kasutusse kõik, mis vähegi kannatab – alates pliiatsitest kuni paberiribadeni. Küll aga olen kunagi kingituseks saanud käsitööna valminud järjehoidja, mida siiani kasutan ja mis mulle väga meeldib. Sinagi võid lihtsa vaevaga kauni meistriteose luua. Väga põnevaid, kauneid ja armsaid ideid selleks leiad näiteks siit. Kui aga kingisaaja on ilukirjanduse austaja ning sinul sulg jookseb, siis miks mitte kirjutada talle hoopis üks eriline luuletus ning see illustreerida ja raamida.

Annetus

Kui tunned, et soovid jõulude ajal hoopis head teha, siis sobivaid võimalusi pakub selleks „Ma armastan aidata“ annetuskeskkond. See on suurim vabaühendusi koondav lehekülg Eestis, kus annetamine on tehtud jõukohaseks kõigile – teha saab nii rahalisi annetusi kui panustada hoopis enda aega. 

Kui aga soovid hoopis mõnele majanduslikult vähekindlustatud lapse jõulukingi soovi täita, siis seda võimaldab JCI Jõulupuu(Käesolevaks aastaks on kõikide sealsete laste jõulusoovid heasüdamlike kingitegijate abil juba täidetud, kuid projekt toimub kindlasti ka edaspidi.)

Pakenda loodussõbralikult!

Kui kingitus vajab pakendit, siis siingi on omad nipid, kuidas seda tavapärasest erilisemalt ja jätkusuutlikumalt teha. Lisaks kingikottide taaskasutusele saab pakkimiseks edukalt kasutada näiteks vanu ajalehti, kangaid, karpe jms. Põnevat inspiratsiooni leiad siit.

Kas kingitus on kõige tähtsam?

Kuskohast pärineb sinu uskumus selle kohta, kui paljudele või kui palju jõuludeks kinkida tuleb? Kas mõõdad kingitusi rahas või emotsioonides? Minu lähisugulastel on juba aastaid komme, et kõik kõigile kingitusi ei tee. Vahepeal tegime küll loosipakke, kuid sel aastal loobusime kinkide tegemisest üldse. (Erandiks on küll lapsed, kes jõuluvanale oma soovid on edastanud.)

Inglise keeles on üks tore ütlus: „It’s not what’s under the Christmas tree that matters. It’s who’s around it!“. Ehk siis tähtsad pole kingitused jõulupuu all, vaid need inimesed, kellega pühade ajal koos olla ja teineteise seltsis mõnusalt aega veeta. Ja isegi nendega, kes hetkeolukorra tõttu kohale tulla ei saa, saab liituda kas või ekraanide vahendusel. Parim kingitus on aeg – kvaliteetaeg lähedastega. Mis oleks, kui jätaks vahelduseks kingitustega ületrumpamise ära. Nutiekraanid jääks aga jõuluõhtul vaid selle jaoks, et uusi mälestusi salvestada ja olla ühenduses nendega, kes meiega päriselt jõululauas ühineda ei saa. Ja kui lõpuks päriselt kohtume, siis kingime juba päris kvaliteetaega!